Kierowca ciężarówki – czy to fajny zawód?

Muszę się wam przyznać, że mój wujek jest kierowcą ciężarówki i jeździ sobie po całej Europie. Wiele razy zazdrościłem mu tego ileż to miejsc on już widział i jeszcze zobaczy. Zawsze wydawało mi się, że to taka fascynująca praca, choć może ciut monotonna, bo człowiek jeździ sobie tylko, może przy tym zobaczyć tyle interesujących miejsc, a jeszcze mu za to płacą.

Niestety w praktyce to wcale nie jest tak różowo jak może się z zewnątrz wydawać. Monotonia jest jedną z największych wad tej pracy, ale w parze z nią idzie zmęczenie bo dość często trzeba spędzić za kierownicą wiele godzin bez odpoczynku, a cały czas trzeba mieć refleks żeby nie spowodować wypadku co byłoby groźne nie tylko dla kierowcy takiej wielotonowej machiny, ale także dla innych kierowców. A na pewno nie jest niczym miłym wylądować w szpitalu w obcym kraju z dala od rodziny gdzie nikt cię nie odwiedzi.

Niby są jakieś normy czasu pracy jaki można spędzić za kółkiem, ale z drugiej strony są też terminy dostawy, które kierowca musi wypełnić. Tak więc mój wujek prowadzi tego swojego Iveco Eurocargo po drogach całej Europy, jeździ z miejsca na miejsce i dowozi polskie towary do innych krajów. Swoją drogą ten Iveco Eurocargo to bardzo fajna ciężarówka, której nijak nie da się porównać ze starymi Jelczami na jakich wujek jeździł w czasach swej młodości. Auto wygodne i przestronne, niedrogie w użytkowaniu i mój wujek nie zamieniłby go na żadne inne.

Kiedy byłem jeszcze dzieckiem zastanawiałem się wiele razy czy też nie zostać kierowcą ciężarówki tak jak mój wujek, ale potem przyszły inne zainteresowania i w końcu moja droga życia potoczyła się nieco inaczej niż planowałem mając 12 lat. Może kiedyś uda mi się jeszcze uprosić wujka żeby zabrał mnie na jedną ze swoich tras tak żebym mógł prawie za darmo zwiedzić kawałek świata. Taka prawdziwa męska przygoda, nas dwóch i droga przed nami.

Subscribe / Share

Article by Abelard

Lubię hi-tech
Kwiecień 2018
N P W Ś C P S
« Mar   Paź »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930