Rewolucja industrialna i jej sztandarowy wynalazek

Teraźniejszy świat byłby zupełnie niepodobny do tego co znamy gdyby nie wynalezienie silnika pod schyłek XIX w. Wprzódy już w wieku XVIII próbowano stworzyć maszynowe urządzenia wykorzystywane do napędu pojazdów i maszyn (to świt rewolucji industrialnej). Tymczasem te młodzieńcze jednostki napędowe były o napędzie parowym, potrzebowały ogromnych dawek wody a także paliwa, jakie było niedostatecznie wydajne w wypadku przemieszczania się na dalsze odległości. Z tego względu parowe jednostki napędowe znalazły wykorzystanie ledwie w przewozie kolejowym.

Dużym krokiem do przodu w transporcie było wynalezienie w 1860 roku przez Etienne Lenoir wczesnego napędu spalinowego. Do jego napędzania zaimplementowano paliwo jakie służyło dodatkowo do pierwszych komunalnych latarni tzn. gaz oświetleniowy. Z kolei pierwszy pojazd z napędem benzynowym wybudował w 1876 roku Siegfried Marcus. Potrzeba było oczekiwać wciąż kolejną dekadę na silniki Daimlera i Benza, na których budowie oparte są dzisiejsze (aczkolwiek nieustająco unowocześniane) silniki benzynowe.

Bez wynalezienia silnika nie byłoby nowoczesnego transportu, jednakże dodatkowo nie rozwijałby się przemysł. W przebiegach technicznych potrzeba zastosowania niesamowitej siły aby wprawić w bieg ogromne machiny przemysłowe. Z tego względu jednostki napędowe do maszyn wielekroć zupełnie nie przypominają niewielkich silników jakie znamy z aut osobowych. Takie niemałe jednostki napędowe ważą częstokroć od paruset kilogramów do kilku ton.

Jednakowoż również przewóz nie jest jedynie domeną samochodów, a każdy poruszający się wehikuł wymaga do napędu napędu. Motory napędzające okręty, samoloty, lokomotywy albo czołgi to także potężnych wymiarów skomplikowane pod względem konstrukcyjnym urządzenia z jakimi nie podoła sobie pospolity mechanik samochodowy (doczytaj: http://www.dakar.tychy.pl/2017/05/jednostki-napedowe-dla-maszyn).

Bez negowania wynalezienie napędu odmieniło świat, nic później już nie było takie samo a nic nie podaje na to żebyśmy umieli się teraz bez nich obyć. Nie zastanawiajmy się czy za ileś tam lat wciąż ludzkość będzie użytkować silniki, tylko jakim paliwem będą one napędzane.

Subscribe / Share

Article by Abelard

Lubię hi-tech
Abelard tagged this post with: Read 8 articles by
Październik 2017
N P W Ś C P S
« Wrz   Lut »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031