Powrót do czasów młodzieńczych

Commodore Amiga

W latach osiemdziesiątych nie mogliśmy narzekać w Polsce na przesadny dobrobyt zaś lata dziewięćdziesiąte, a z pewnością ich pierwsza połowa, nie były pod takim względem znacznie ciekawsze. W latach osiemdziesiątych brakowało w sklepach czegokolwiek toteż tylko najchytrzejsi a także szczęśliwcy z rodzinami na Zachodzie potrafili sobie pozwolić na dużo przedmiotów które były uosobieniem życzeń dorastających w rzeczonych czasach dzieciaków. Początek lat dziewięćdziesiątych był trochę lepszy, ponieważ do swojskich sklepów dojechały już te wszelakie dobra, o których nieustannie marzyliśmy, czyli przede wszystkim komputery, magnetowidy, telewizory, walkmany oraz temu pokrewne. Pomimo tego dla większości z nas wciąż były tylko w sferze pragnień bo przemiany ekonomiczne spowodowały, że mnóstwo z naszych rodziców nie było stać na to by uszczęśliwić nas tymi przedmiotami. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych i na początku następnego wieku młodzieńcy wychowani w latach osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych pognali do pracy więc wreszcie umieli na własną rękę kupić sobie te różnorodne elektroniczne akcesoria, jakie widywali w cudzoziemskich filmach w tv, i których wciąż pragnęli. Postęp techniczny przyspieszał w imponującym tempie, a my nabywaliśmy coraz to nowe gadżety.

Wreszcie staliśmy się ludźmi dojrzałymi i z wolna przestaliśmy zdążać za rozwojem technicznym. Zawżdy szczyciliśmy się tym, że jesteśmy mocniejsi w obsłudze innowacyjnych sprzętów elektronicznych niż nasi rodzice, do momentu gdy zauważyliśmy iż nasze dzieci akurat nas pod takim względem przegoniły. Rzecz jaką ostatnio zauważyłem na skalę masową, przy czym obserwuję to zarówno po sobie, jest potęgowanie się pociągu aktualnych czterdziestolatków do sprzętu z czasów ich dzieciństwa, który posiadali i jako młodzieńczy ludzie bez skrępowania odsprzedali ewentualnie wyrzucili, ewentualnie też na który nigdy nie potrafili sobie pozwolić jako dzieci, ale współcześnie jest on w zasięgu ich kieszeni. Jest to sprzęt zabytkowy, odbiegający specyfikacją techniczną od teraźniejszego, lecz wzbudzający mnóstwo wspomnień z najpiękniejszych czasów młodości.

Dobrze uchowane i unikalne dzisiaj typy komputerów, konsol do gier bądź sprzętu audio-wideo z lat osiemdziesiątych bądź dziewięćdziesiątych zyskują obecnie zawrotne ceny w serwisach aukcyjnych, niejednokrotnie wprost większe aniżeli w czasach swej wspaniałości, a chętnych do ich kupienia bynajmniej nie brak. Czy w tenże sposób dziś manifestuje się ów kryzys wieku średniego, o którym od dawna się mówi? Sam entuzjastycznie kupiłbym znów swój pierwszy komputer, który kilkanaście lat do tyłu sprzedałem za jakieś śmieszne pieniądze jako już anachroniczny, a za który w takim komplecie jaki miałem dostałbym współcześnie nowiuteńki komputer.

Subscribe / Share

Article by Abelard

Lubię hi-tech
Sierpień 2017
N P W Ś C P S
« Lip   Wrz »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031